Co je to volání za studena?

Jakýkoli pokus o získání potenciálního zájemce o obchod prostřednictvím telefonu je považován za telefonát “za studena”. Na rozdíl od vřelého volání (warm calling) si potenciální zákazníci nejsou vědomi toho, že jim společnost volá.

Ať už s podnikáním teprve začínáte, nebo jste již dobře zavedenou organizací, hledání nových potenciálních zákazníků nikdy nekončí. Pro začínající firmy znamená nalezení co největšího počtu kvalitních kontaktů stát se relevantními a konkurenceschopnými.

Největším problémem pro většinu nových společností je rozpočet. Nedostatek vhodných finančních prostředků brání mnoha novým firmám využít všechny dostupné formy marketingu, což má za následek slabý prodej z důvodu vyčerpání většiny potenciálních zájemců.

Zde přichází na řadu volání za studena jako nový zdroj čerstvých potenciálních zákazníků. Pojďme si tedy říct, co je to cold call, jak je legální, jaké jsou nejlepší způsoby telefonování a další informace.

Co je to volání za studena?

Cold calling nebo-li volání za studena, je tradiční forma marketingu. Jedná se o obchodní techniku, při níž prodejce nebo marketér telefonuje a snaží se přesvědčit potenciální zájemce, kteří nemají žádné předchozí znalosti o jeho podnikání, aby si koupili jeho výrobky nebo služby.

Čerstvý majitel firmy se může spolehnout na to, že při hledání dobré příležitosti pro rozvoj podnikání využije studené volání. Pokud jsou splněny určité požadavky, lze studené volání využít k získání většího počtu potenciálních zákazníků a k rozvoji podnikání.

Jaký je zákon o telefonování za studena?

Volání za studena je legální, pokud dodržujete určitá pravidla a předpisy. Nezákonné volání se však vyskytuje v následujících situacích:

 • Když prodejce ignoruje, že potenciálnímu zájemci sdělí své jméno, název společnosti, telefonní číslo nebo adresu;
 • Pokud prodejce ignoruje žádost potenciálního zákazníka, aby odešel a už se nevracel;
 • Pokud vám prodejce bez písemné dohody nabízí služby nebo produkty, jejichž cena je vyšší než průměrná cena stanovená zákonem Spojeného království, máte dva týdny (14 dní) na odstoupení od smlouvy.

Nedodržení těchto předpisů může mít za následek spáchání trestného činu.

Jak se dělají studené hovory?

Studené volání vyžaduje podrobnou přípravu, aby bylo úspěšné. Nejprve je třeba provést průzkum potenciálních potenciálních zákazníků a zjistit o nich klíčové informace. To vám pomůže upoutat jejich pozornost a poskytnout jim hodnotu. A co je ještě důležitější, budete si moci vytvořit seznam potenciálních zákazníků, kteří by mohli mít zájem o to, co prodáváte.

Začněte tím, že zkontrolujete jejich sociální sítě, CRM, firemní stránky a LinkedIn. Vytvořte si osnovu toho, co chcete říci, a vypracujte scénář pro telefonát. Ujistěte se, že vaše studené hovory začínají chytlavou úvodní větou. Nezačínejte prodejní nabídkou, ale spíše se snažte pochopit potřeby potenciálního zákazníka a přizpůsobit mu nabídku. Nakonec se naučte vyrovnat se s odmítnutím a překonat neochotu volat.

Co říkat při studeném hovoru?

Vzhledem k tomu, že vaši obchodní zástupci mají omezený čas na to, aby se prosadili při prodejních hovorech, měli by se ujistit, že tento čas využijí k vytvoření obchodního vztahu s potenciálními potenciálními zákazníky.

Začněte svůj studený hovor řádným představením, abyste potenciálního zákazníka zapojili do prodejního procesu. Řekněte pár slov o společnosti a důvodu volání.

Podle této osnovy můžete snadno překonat námitky:

Vztah – projevte pochopení a uznání;

Most – nabídněte komplexní informace o své nabídce, abyste navázali kontakt s potenciálním zákazníkem a navázali s ním vztah;

Uzavřete dohodu – položte otázku a nabídněte jim, abyste získali jejich závazek.

Jak dlouho by měl studený hovor trvat?

Podle některých nejúspěšnějších kampaní typu “cold call” – ”studený hovor”, by měl jeden hovor trvat v průměru 7,5 minuty.

Zjednodušeně řečeno, ideální a průměrná doba studeného hovoru by měla být tak akorát, aby vaši obchodní zástupci stihli přednést prodejní nabídku a získat potenciálního zákazníka.

Průměrná doba studeného hovoru je přibližně 7,5 minuty. Čím déle však rozhovor trvá, tím větší je šance na úspěch.

stopwatch

Jak dlouho trvá uskutečnit 100 studených hovorů?

Uskutečnění 100 studených hovorů vám může zabrat 1-5 hodin, ale to značně závisí na systému vytáčení, který používáte. Pokud chcete zlepšit své úsilí v oblasti studených hovorů, budete potřebovat správnou prodejní strategii.

Začněte výběrem správného systému vytáčení pro své potřeby a promyslete si počet potenciálních zákazníků, které potřebujete denně oslovit, abyste dosáhli svého cíle. Doba potřebná k uskutečnění 100 studených hovorů závisí na tom, kolik čísel může váš systém vytočit najednou, a také na počtu potenciálních zákazníků, které skutečně oslovíte.

Kdy je nejvhodnější volat?

Pokud jde o nejvhodnější denní dobu pro telefonování, neexistuje univerzální odpověď. Existují však určité trendy, které naznačují, že nejlepší doba pro volání potenciálním zákazníkům je mezi 9. a 16. hodinou.

Podle údajů shromážděných z více než 11 milionů studených hovorů je v USA nejlepší doba odezvy v 10 hodin dopoledne a ve 14 hodin odpoledne.

Po pracovní době, o víkendech, brzy ráno a o svátcích se rozhodně nepovažuje za vhodnou dobu pro telefonování. Přizpůsobte proto svůj plán volání tak, abyste oslovili co nejvíce potenciálních zákazníků.

Jak úspěšné je volání za studena, v prodeji?

Studené volání sice může vést ke skutečnému prodeji, ale jeho úspěšnost značně závisí na typu vašeho podnikání a na potenciálním zákazníkovi, kterého se snažíte oslovit.

Podle některých odhadů má cold calling 2% úspěšnost. Volání za studena však může zlepšit míru konverze o 20 %, zvýšit míru uzavírání obchodů až o 50 % a pomoci se zlepšením špatných prodejů.

Reportování zákaznického servisu

Jak automatizovat studené hovory?

Nejlepším způsobem, jak automatizovat studené hovory, je použít progresivní dialer, který upřednostní přijaté hovory a automaticky je spojí s volnými obchodními zástupci. Tento software pro studené volání uskutečňuje hovory ve správný čas a může nahrávat rozhovory, aby pomohl vašim obchodním zástupcům přizpůsobit jejich přístup.

Tipy pro telefonování za studena

Zde je několik nejlepších tipů, které by vám měly pomoci zlepšit prodejní dovednosti. Využijte tyto praktické rady pro prodej k vytvoření efektivnějšího scénáře pro telefonování za studena:

 • Moudře si naplánujte časy studených hovorů, abyste zjistili, kdy je nejlepší zaměřit se na ideální potenciální zákazníky.
 • Vytvořte si plán s cílovým počtem hovorů za den a týden.
 • Ujistěte se, že se zaměřujete na správný typ publika.
 • Připravte si scénář, abyste zněli profesionálně, a předneste svůj projev.
 • Překonejte odmítnutí a buďte vytrvalí.

Jak zastavit studené volající?

Pokud má potenciální zákazník plné zuby zneužívajících prodejních taktik, zde je několik tipů, které mu pomohou zastavit studené telefonáty:

 • Nahlaste jakékoli zneužívající studené hovory službě TPS (nutná registrace). Služba pomáhá lidem omezit typy hovorů, které dostávají, například zneužívající prodejní a obtěžující hovory. Registrace zahrnuje provedení několika kroků.
 • Použijte zařízení pro blokování hovorů, které vyžaduje identifikaci volajícího.
 • Pomocí blokování hovorů můžete zastavit příjem nechtěných hovorů.
 • Pravidelně kontrolujte své telefonní hovory.

Můžete nahlásit studené volající?

Zaregistrujte své telefonní číslo u TPS (zdarma). Trik s TPS spočívá v tom, že společnost nedovoluje třetím stranám volat na registrovaná čísla. Jakékoli pokusy o podvod nebo podvod by měly být nahlášeny na Action Fraud. Každý, kdo chce omezit zneužívající prodejní hovory nebo se domnívá, že se stal obětí podvodu, může tuto skutečnost nahlásit Národnímu centru pro hlášení podvodů a kybernetické kriminality Action Fraud.

Create a call center software

LiveAgent, the omnichannel cloud-based call center software is all you’ll ever need to provide reliable and personalized service to your customers.

Frequently asked questions

Co je to volání za studena?

Cold calling nebo-li volání za studenta, je forma telemarketingu, při níž se prodejce snaží přesvědčit potenciální zájemce o koupi produktu nebo služby, kterou prodává. Provádění studených hovorů vyžaduje důkladný průzkum před voláním, scénář a použití automatizace, aby bylo co nejlépe provedeno.

Jaký je zákon o telefonování za studena?

Volající musí svému protějšku sdělit své jméno, název společnosti, telefonní číslo a adresu a také to, že účelem hovoru je prodej produktu nebo služby.

Co říkáte při studeném hovoru?

Začněte studený hovor představením sebe a společnosti, ve které pracujete. Snažte se navázat vztah s potenciálním zákazníkem a nabídněte mu řešení reálných problémů. Proveďte prodejní prezentaci, abyste dotyčnému sdělili důvod vašeho telefonátu, a buďte připraveni na odmítnutí.

Jak dlouho by měl studený hovor trvat?

Hovor za studena by měl trvat méně než 10 minut.

Kdy je nejvhodnější volat?

Nejvhodnější časy pro telefonáty jsou 10:00 a 14:00.

Jak úspěšné je volání za studenta v prodeji?

Studené volání může zvýšit míru konverze a uzavírání smluv a generování leadů. Ve srovnání s modernějšími telemarketingovými řešeními je však jeho úspěšnost pouze 2%.

Jak automatizovat studené hovory?

Nejlepším způsobem automatizace studených hovorů je použití progresivního dialeru.

Mohl byste se s námi podělit o několik tipů pro úspěšné telefonování za studena?

Nejlepší tipy pro studené volání jsou: Najděte si nejlepší čas pro volání; Ujistěte se, že voláte správnému publiku; Připravte si scénář a nacvičte ho tak, aby zněl co nejprofesionálněji; Nezačínejte svůj telefonát prodejem a buďte připraveni na odmítnutí.

Jak zastavit zákazníky, kteří vám volají?

Máte několik možností, jak zastavit studené volající - pomocí zařízení pro blokování hovorů, blokování hovorů nebo nahlášením podezřelých hovorů na TPS.

Můžete nahlásit studené volající?

Ano, volajícího můžete nahlásit buď na TPS, nebo na Active Fraud.

Zpět na Slovník Vytvořit bezplatný účet

Naše stránky využívají cookies. Pokračováním souhlasíte s využitím cookies, jak je podrobně popsáno v Bezpečnostní zásady a soubory cookies.

×
Naplánujte si schůzku jeden na jednoho a zjistěte, jak může LiveAgent pomoct vaší společnosti.

Jsme k dispozici ve více termínech

Naplánovat demo