Listening to podcast on phone

Začátek podcastu kontrolní seznam

Podcasty jsou skvělým způsobem, jak se podělit o své zájmy a nápady s celým světem, a navíc je lze snadno vytvořit pomocí několika jednoduchých kroků. Podcast může vytvořit každý a existuje několik způsobů, jak začít.

Podcasty jsou často spojovány s osobním používáním, kdy lidé poslouchají nahrávky pořadů nebo přednášek na svých chytrých telefonech nebo jiných zařízeních. Podcasty však mohou být také skvělým marketingovým nástrojem pro firmy. Mnoho firem již podcasty využívá k oslovení širšího publika a navázání kontaktu s potenciálními zákazníky.

Důležitost kontrolního seznamu pro spuštění podcastu

Při spuštění podcastu je třeba udělat několik klíčových věcí. Kontrolní seznam pro spuštění podcastu vám pomůže splnit vše potřebné, abyste mohli začít správně.

Pokud budete postupovat krok za krokem podle tohoto seznamu, budete na dobré cestě k úspěšnému podcastu, který zaujme a pobaví vaše posluchače. To je důležité, protože úspěšný podcast vám může pomoci vybudovat si autoritu a důvěryhodnost ve vašem oboru a také oslovit nové posluchače.

Pro koho může být spuštění podcastu přínosné?

 • Podniky

Pro obchodní účely lze podcasty použít jako marketingový nástroj k propagaci produktů nebo služeb nebo k budování vztahů se zákazníky. Založení kontrolního seznamu podcastů tak může být velmi užitečné pro podniky, které chtějí prorazit ve světě podcastů.

 • Tvůrce

Podcasty jsou také skvělým způsobem, jak si tvůrci obsahu mohou vybudovat publikum a sdílet své myšlenky se světem. Jste-li tvůrcem obsahu, může vám spuštění kontrolního seznamu podcastů pomoci nastartovat váš pořad a zvýšit vaše šance na úspěch.

 • Blogery

Každý, kdo provozuje svůj blog, může také využít podcast, aby doplnil myšlenky, které sdílí na obrazovce, zvukovými klipy. Založením podcastu a zařazením příspěvků z blogu jako epizod mohou blogeři propagovat obsah novým způsobem.

Prozkoumejte náš kontrolní seznam pro spuštění podcastu

Začátek podcastu kontrolní seznam

Jako první věc, kterou musíte udělat, když jste začínající podcaster, je stanovit si své cíle a to, čeho chcete dosáhnout.

Proč je důležité stanovit si cíle?

Vaše cíle budou hnací silou každého rozhodnutí, které pro svůj podcast učiníte. Pomohou vám určit cílové publikum, témata, kterým se chcete věnovat, formát pořadu a délku jednotlivých epizod.

woman sitting down in office at her desk working on laptop and taking notes

Jak stanovit své cíle?

Vaším cílem může být cokoli, od budování povědomí o značce až po růst angažovaného publika nebo prodej. Jakmile budete vědět, jaké jsou vaše cíle, bude rozhodování o podcastu mnohem snazší.

Pokud si nejste jisti, jaké by měly být vaše cíle, věnujte trochu času brainstormingu a sepište si několik nápadů. Jakmile budete mít seznam možných cílů, můžete ho začít zužovat na jeden nebo dva, které jsou pro vás nejdůležitější.

Jaké nástroje použít pro stanovení svých cílů?

 • Pracovní list cílů SMART – pro stanovení cílů, které jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené.
 • Textový editor – pro zapisování poznámek a brainstorming nápadů
 • Tabulkový procesor – pro sledování vašeho pokroku a milníků cílů

Určete si konkrétní téma nebo oblast zájmu, na kterou se v podcastu zaměříte.

Proč je důležité najít svůj obor?


Výběr oboru či dané specializace dá vašemu podcastu jasný cíl a směr. Je také pravděpodobnější, že se vám podaří vybudovat si silné a věrné publikum.

Marketing agents - illustration

Jak najít svou specializaci?

Vaše specializace nemusí být příliš specifický, ale měl by být dostatečně zaměřený, abyste mohli snadno hovořit o tématech, která s ním souvisejí. Při výběru niky přemýšlejte o tom, co vás baví, v čem máte odborné znalosti a o čem by vaše cílové publikum mělo zájem slyšet.

Které nástroje použít pro nalezení svého oboru?

 • Koníčky a zájmy – pro brainstorming nápadů o oblastech, kterým se věnujete.
 • Google Trends – pro zjištění, jaká témata jsou vyhledávána
 • Platformy sociálních médií – pro získání představy o tom, o čem lidé mluví online

Zjistěte, kdo je ideálním posluchačem vašeho podcastu, jaká je vaše cílová skupina a kdo by mohl být vaším budoucím publikem.

Proč je důležité identifikovat své potenciální posluchače?

Určení cílového publika vám pomůže rozhodnout, jakým tématům se budete věnovat, jaký bude formát vašeho pořadu a jak budete svůj podcast propagovat. Při stanovování cílů, kterých chcete dosáhnout, se také vyplatí zvážit, kdo je vaším ideálním posluchačem, takže by to mělo jít ruku v ruce s prvním krokem.

Customer research illustration

Jak identifikovat své potenciální posluchače?

Průzkum vašeho cílového publika znamená využití platforem sociálních médií, služby Google Analytics a průzkumů. Pokud si nejste jisti, kde začít, začněte tím, že se zamyslíte nad tím, koho chcete svým podcastem oslovit a o co by mohl mít zájem.

Které nástroje použít pro identifikaci vašich potenciálních posluchačů?

 • Google Analytics – ke sledování toho, odkud pochází návštěvnost vašich současných webových stránek nebo blogu.
 • Platformy sociálních médií – pro získání představy o tom, kdo mluví o vašem výklenku
 • Průzkumy – pro sběr dat přímo od vašeho cílového publika

Rozhodněte se, kde budete podcast hostovat. Vyberte si z různých dostupných hostingových platforem.

Proč je důležité hledat poskytovatele hostingu podcastů?

Platforma pro hosting podcastů je místo, kde budou vaše zvukové soubory uloženy a distribuovány. Je proto velmi důležité vybrat si spolehlivého hostitele, který vám poskytne potřebné funkce a podporu.

Choose the right domain name graphic

Jak hledat poskytovatele hostingu podcastů?

Na výběr je mnoho různých platforem pro hosting podcastů, proto si udělejte průzkum, abyste našli tu, která vám bude vyhovovat. Při porovnávání hostitelů berte v úvahu faktory, jako je cena, funkce, snadnost použití a zákaznická podpora.

Jaké nástroje použít při hledání poskytovatele hostingu podcastů?

 • Srovnávací webové stránky – slouží k porovnání různých platforem pro hosting podcastů.
 • Recenze zákazníků – pro získání představy o tom, co o konkrétních hostitelích říkají ostatní lidé.
 • Katalogy podcastů – k vyhledání oblíbených a zavedených hostitelů podcastů

Zjistěte, co potřebujete k nahrávání epizod podcastu a kde byste mohli toto vybavení najít, abyste si ho mohli koupit.

Proč je důležité zakoupit vybavení pro podcast?

Chcete-li vytvářet vysoce kvalitní zvukové nahrávky, budete muset investovat do základního vybavení pro podcasting. To nemusí být drahé, ale stojí za to zvážit, co budete potřebovat do začátku.

credit card payment - illustration

Jak zakoupit vybavení pro podcast?

Zvažte, jaký typ mikrofonu potřebujete a zda chcete v této fázi investovat do dalšího softwaru, nebo až později, až se stanete zkušeným podcasterem. Je také dobré promyslet, kam budete nahrávky podcastu ukládat a jak je budete upravovat.

Jaké nástroje použít při nákupu vybavení pro podcast?

 • Recenze mikrofonů – pro porovnání různých typů mikrofonů z hlediska kvality zvuku.
 • Software pro podcasting – pro nahrávání epizod a proces editace
 • Podcast Host Academy – pro poradenství při výběru správného podcastového vybavení

Před zahájením nahrávání zkontrolujte, zda je vše správně nastaveno a funguje.

Proč je důležité otestovat službu hostingu podcastů?

Tento krok vám pomůže vyhnout se případným technickým problémům v dalším průběhu. Dá vám také možnost seznámit se s platformou pro podcast a zajistit, aby vše od začátku fungovalo bez problémů.

Career copywriter

Jak otestovat službu hostingu podcastů?


Vytvořte zkušební epizodu a nahrajte ji na vybraného hostitele, poté si nahrávku zpětně poslechněte, abyste zkontrolovali kvalitu zvuku a zjistili případné problémy. Můžete také požádat přítele nebo člena rodiny, aby si epizodu poslechl a poskytl vám zpětnou vazbu.

Jaké nástroje použít pro testování služby hostingu podcastů?

 • Software pro nahrávání podcastů – pro vytvoření zkušební epizody
 • Průvodce hostingem podcastů – pro řešení případných problémů, na které můžete narazit.
 • Katalogy podcastů – pro kontrolu správného šíření vašich epizod

Na první nahrávání se připravte tak, že si připravíte hrubý scénář a seznam otázek, na které se můžete zeptat každého, kdo se k vám v pořadu připojí.

Proč je důležité napsat osnovu epizody?

Pomůže vám to udržet si při nahrávání přehled a zajistit, aby vaše epizody byly dobře strukturované a plynule navazovaly. Příprava otázek předem je dobrým způsobem plánování, pokud si do pořadu zvete hosty.

Automated customer service

Jak napsat osnovu epizody?

Začněte brainstormingem nápadů na témata podcastu, kterým se chcete věnovat ve své první epizodě. Jakmile budete mít několik nápadů, rozpracujte je do podrobnější struktury. Nezapomeňte si ponechat prostor pro spontánnost a diskusi.

Jaké nástroje použít pro psaní osnovy epizody?

 • Aplikace pro psaní poznámek – pro vypracování osnovy epizody
 • Výzkumné nástroje – pomohou vám připravit se na případné rozhovory nebo diskuse
 • Dokumenty Google – pro spolupráci, pokud pracujete se spolumoderátorem nebo hostem.
 • Software pro průzkumy – pro pomoc při psaní otázek

Pokud plánujete ve svém pořadu zpovídat hosty, oslovte potenciální respondenty a domluvte si s nimi vhodný čas na rozhovor.

Proč je důležité naplánovat rozhovory?

Vyzpovídání některých hostů vám poskytne dostatek materiálu pro vaši epizodu. Naplánování času a data, které vyhovuje všem stranám, znamená, že se při pokusu o kontaktování dotazovaných nesetkáte s žádnými problémy.

Head of marketing

Jak naplánovat rozhovory?

Promyslete si, s kým byste chtěli udělat rozhovor a proč. Jakmile budete mít v hlavě několik lidí, oslovte je prostřednictvím e-mailu nebo sociálních médií a navrhněte čas rozhovoru. Vždy respektujte jejich čas a snažte se být co nejflexibilnější.

Jaké nástroje použít pro plánování rozhovorů?

 • Kalendář/plánovací software – pro koordinaci termínů a časů.
 • Komunikační nástroje – pro kontaktování potenciálních hostů
 • Šablona otázek k rozhovoru – pomůže vám připravit se na rozhovor

Nyní je příprava u konce a je čas vytvořit váš první podcast.

Proč je důležité nahrát první epizodu?

Toto je okamžik, na který jste čekali – čas podělit se o svou vášeň se světem. Nahrání první epizody vám pomůže překonat případnou nervozitu a umožní vám okusit, jaké to je být moderátorem podcastu.

woman recording - illustration

Jak nahrát svůj první díl?

Nastavte si nahrávací zařízení v klidné místnosti a zkontrolujte, zda máte vše potřebné. Vypněte oznámení, proveďte zvukovou zkoušku (nahrávání zvuku), zkontrolujte sluchátka a vstup mikrofonu, otevřete nahrávací software, stiskněte tlačítko nahrávání a uložte zvukové soubory (audio soubory).

Pokud vedete rozhovor v podcastu, měli byste nechat hosta provést stejné kroky před nahráváním jako výše a poté otevřít videokonferenční software a zavolat mu.

Jaké nástroje použít pro nahrávání první epizody?

 • Mikrofon – pro nahrávání vašeho hlasu
 • Sluchátka – pro poslech případných problémů se zvukem a eliminaci šumu v pozadí
 • Nahrávací software – pro záznam zvuku
 • Software pro videohovory – pokud vedete rozhovory s hosty na dálku.

Po nahrání epizody je třeba ji doladit.

Proč je důležité podcast upravovat?

Následné zpracování vám pomůže vymazat případné chyby, odstranit nepříjemné pauzy a zajistit, aby vaše epizoda plynule navazovala. Je to také dobrá příležitost k přidání případné úvodní podcastové hudby nebo zvukových efektů.

Developer illustration
Jak upravit podcast?

Vezměte své nahrávky a otevřete editační software, importujte zvukový soubor, odstraňte všechny nežádoucí úseky, přidejte úvodní podcastovou hudbu/zvukové efekty (volitelně) a poté nový soubor exportujte do vámi zvoleného formátu (např. soubory mp3).

Jaké nástroje použít pro úpravu podcastu?

 • Software pro úpravu zvuku – pro stříhání a spojování nahrávek.
 • Zvukové efekty – pro přidání další produkční hodnoty (volitelné).
 • Úvodní hudba – pro navození atmosféry epizody (volitelné).
 • Kontrolní seznam pro postprodukci – abyste se ujistili, že vám nic neuniklo.

Posledním krokem je zkontrolovat, zda je vaše první epizoda objevitelná, a to tak, že ji zařadíte do různých katalogů podcastů.

Proč je důležité svůj podcast odeslat?

Zařazením svého pořadu do populárních katalogů budete moci oslovit zcela nové publikum potenciálních posluchačů, protože lidé budou moci váš podcast najít, když budou hledat související klíčová slova.

feeling proud - illustration
Jak odeslat svůj podcast?

Celý proces se liší v závislosti na konkrétním adresáři podcastů, ale obecně platí, že budete muset uvést název pořadu, popis podcastu, adresu URL podcastového kanálu RSS, obálku a kategorii.

Jaké nástroje použít pro odeslání podcastu?

 • Adresáře – uveďte svůj pořad v oblíbené platformě pro podcasty, jako jsou iTunes / Apple Podcasts, Spotify, Google a Stitcher.
 • Adresa URL kanálu RSS – od hostitele podcastu
 • Obálka – například soubor JPEG nebo PNG o rozměrech 1400x1400px v barevném prostoru RGB s vhodnou velikostí souboru (do 500 kb).

Posledním krokem je začít podcast propagovat, aby ho lidé našli a poslouchali.

Proč je důležité propagovat podcast?

Pokud chcete, aby lidé váš pořad poslouchali a abyste podcast úspěšně spustili, musíte jim dát vědět, že existuje. Marketing vašeho podcastu je nejlepší způsob, jak vytvořit povědomí a vzbudit zájem lidí o to, co nabízíte.


Jak propagovat podcast?

Mezi oblíbené metody patří sociální média – sdílení každé epizody na svých účtech a vytvoření speciální stránky pro váš pořad, oslovení vlivných osobností nebo zasílání článků jako hosté; blogování – napsání synoptického příspěvku nebo příspěvku ve stylu poznámek k pořadu s nejdůležitějšími momenty; rozeslání tiskové zprávy, aby se o vašem novém pořadu dozvěděla média; a reklama, a to jak online (Facebook Ads, Google AdWords), tak offline (sponzoring, veletrhy).

Tip! Využijte software LiveAgent pro podporu sociálních médií a využijte pokročilé automatizace, která zjednoduší komunikaci na vašich účtech sociálních médií. Můžete propojit všechny své kanály a zefektivnit způsob odpovídání na dotazy. Každá soukromá zpráva skončí v jedné schránce. Užitečné, že?

Které nástroje použít pro propagaci svého podcastu?

 • Marketingové prostředky – aby lidé mohli snadno sdílet váš pořad.
 • Sociální média – platformy jako Twitter, Facebook a Instagram.
  Affiliate marketing – pokud máte produkty nebo služby, které chcete prodávat.
 • Příspěvky na blogu – pro sdílení každé nové epizody
  Software LiveAgent pro podporu sociálních médií – pro snadnou správu všech zpráv

Jak měřit úspěšnost podcastu

Stanovení cíle, jak je uvedeno v prvním kroku našeho kontrolního seznamu pro založení podcastu, vám pomůže při určování způsobu měření úspěšnosti vašeho pořadu. Poté můžete sledovat metriky v následujících kategoriích, pokud se vztahují k vašim cílům, a z údajů zjistit klíčové poznatky.

Předplatné

Jedná se o nejjednodušší metriku, protože jde o jednoduché číslo, které se v průběhu času zvyšuje (nebo snižuje). Počet odběratelů můžete zjistit ve většině katalogů podcastů a také prostřednictvím své hostingové platformy.

Ke stažení

Počet stažení si můžete zobrazit také ve většině adresářů podcastů nebo prostřednictvím hostingové platformy. Toto číslo vám poskytne představu o tom, kolik lidí poslouchá vaše epizody.

Zpětné odkazy

Dalším dobrým ukazatelem, který je třeba sledovat, je počet nových odkazů směřujících na vaše webové stránky nebo blog. Pomocí nástroje, jako je Ahrefs, můžete zjistit, kolik nových odkazujících domén odkazuje na váš web.

Zmínky / sdílení na sociálních sítích

Chcete-li sledovat, jak často se o vašem podcastu mluví, můžete si nastavit upozornění Google na název pořadu. Tímto způsobem budete upozorněni, kdykoli se o vašem podcastu někdo zmíní online.

Návštěvnost webových stránek

Pokud máte webové stránky nebo blog, můžete sledovat počet návštěvníků, kteří na vaše stránky přicházejí z epizod podcastu. Tato metrika vám poskytne představu o tom, jak efektivní jsou vaše marketingové strategie, pokud jde o návrat návštěvnosti na vaše stránky.

Konverzní poměr

Pokud máte pro svůj podcast konkrétní cíl (například generování kontaktů nebo prodej), budete chtít sledovat míru konverze posluchačů. Tato metrika vám ukáže, kolik lidí po poslechu vašich epizod podnikne požadovanou akci.

Hodnocení a recenze

Dalším dobrým měřítkem úspěchu je počet a průměrné skóre hodnocení a recenzí, které získáváte v adresářích podcastů. Tato zpětná vazba vám pomůže pochopit, co se lidem na vašem pořadu líbí (a nelíbí), abyste mohli provést potřebná zlepšení.

Shrnutí kontrolního seznamu pro spuštění podcastu

 • Stanovte si své cíle
 • Najděte si svůj obor
 • Identifikujte své potenciální posluchače
 • Hledejte poskytovatele hostingu podcastů
 • Nakupte zařízení pro podcast
 • Otestujte službu hostování podcastů
 • Napište osnovu epizody (případně otázky pro hosty)
 • Plánujte pohovory / rozhovory (pokud je to vhodné)
 • Nahrajte si epizodu
 • Upravte svůj podcast
 • Odešlete svůj podcast
 • Propagujte svůj podcast

Starting a podcast checklist FAQs

What are the top 5 things to know before starting a podcast?

First, decide which of the many different types of podcasts you want to create and what format would work best for that kind of content. Second, be sure that you have an attention-grabbing name for your show. Next, find a hosting platform where you know people will be able to subscribe to and download your episodes. Then, invest in high-quality audio equipment and editing tools to be sure that your podcast sounds professional. Finally, identify a gap in the market that your podcast can fill so that it will stand out from the rest and you will know that it has a chance to be successful.

Do I need an audience to start a podcast?

Already having an audience from the start gives you an existing group of listeners who are interested in what you have to say, which can be a big boost when you’re a beginner podcaster. That being said, you can start a podcast without an audience. You may just need to work a bit harder to get people to tune in at first. If you don’t have an existing listener base to draw from, try reaching out to friends, family, and other potential listeners through social media or online forums to let them know about your show.

How often should I release new podcast episodes?

There's no one-size-fits-all answer to this question, as the optimal release schedule for a podcast will vary depending on the podcast topic, the audience you're hoping to reach, and other factors. However, a good rule of thumb is to release new episodes at least once a week, if not more often. This will keep your listeners engaged and coming back for more content.

What is the best format for a podcast?

This will vary according to the type of content that you're looking to produce. At the end of the day, it's important to experiment and find what works best for you and your audience. Some of the most popular formats include interviews, solo shows, roundtable discussions, and co-hosted podcasts.

What should my first podcast episode be about?

It depends on your target audience, but the bottom line is that you should choose a topic that is relevant and interesting to your listeners. Then you need to produce high-quality podcast content that will help them learn and grow.

Naše stránky využívají cookies. Pokračováním souhlasíte s využitím cookies, jak je podrobně popsáno v Bezpečnostní zásady a soubory cookies.

×
Naplánujte si schůzku jeden na jednoho a zjistěte, jak může LiveAgent pomoct vaší společnosti.

Jsme k dispozici ve více termínech

Naplánovat demo