Kontrolní seznam pro tvorbu úspěšného podcastu od plánování po úpravu první epizody v Češtině.
Podcasty jsou skvělým způsobem, jak se podělit o své zájmy a nápady s celým světem, a navíc je lze snadno vytvořit pomocí několika jednoduchých kroků. Podcast může vytvořit každý a existuje několik způsobů, jak začít.
Podcasty jsou často spojovány s osobním používáním, kdy lidé poslouchají nahrávky pořadů nebo přednášek na svých chytrých telefonech nebo jiných zařízeních. Podcasty však mohou být také skvělým marketingovým nástrojem pro firmy. Mnoho firem již podcasty využívá k oslovení širšího publika a navázání kontaktu s potenciálními zákazníky.
Při spuštění podcastu je třeba udělat několik klíčových věcí. Kontrolní seznam pro spuštění podcastu vám pomůže splnit vše potřebné, abyste mohli začít správně.
Pokud budete postupovat krok za krokem podle tohoto seznamu, budete na dobré cestě k úspěšnému podcastu, který zaujme a pobaví vaše posluchače. To je důležité, protože úspěšný podcast vám může pomoci vybudovat si autoritu a důvěryhodnost ve vašem oboru a také oslovit nové posluchače.
Podniky
Pro obchodní účely lze podcasty použít jako marketingový nástroj k propagaci produktů nebo služeb nebo k budování vztahů se zákazníky. Založení kontrolního seznamu podcastů tak může být velmi užitečné pro podniky, které chtějí prorazit ve světě podcastů.
Tvůrce
Podcasty jsou také skvělým způsobem, jak si tvůrci obsahu mohou vybudovat publikum a sdílet své myšlenky se světem. Jste-li tvůrcem obsahu, může vám spuštění kontrolního seznamu podcastů pomoci nastartovat váš pořad a zvýšit vaše šance na úspěch.
Blogery
Každý, kdo provozuje svůj blog, může také využít podcast, aby doplnil myšlenky, které sdílí na obrazovce, zvukovými klipy. Založením podcastu a zařazením příspěvků z blogu jako epizod mohou blogeři propagovat obsah novým způsobem.
Jako první věc, kterou musíte udělat, když jste začínající podcaster, je stanovit si své cíle a to, čeho chcete dosáhnout.
Vaše cíle budou hnací silou každého rozhodnutí, které pro svůj podcast učiníte. Pomohou vám určit cílové publikum, témata, kterým se chcete věnovat, formát pořadu a délku jednotlivých epizod.
Vaším cílem může být cokoli od budování povědomí o značce až po růst angažovaného publika nebo realizaci prodeje. Jakmile budete vědět, jaké jsou vaše cíle, bude rozhodování o podcastu mnohem snazší.
Pokud si nejste jisti, jaké by měly být vaše cíle, věnujte trochu času brainstormingu a sepište si několik nápadů. Jakmile budete mít seznam možných cílů, můžete ho začít zužovat na jeden nebo dva, které jsou pro vás nejdůležitější.
Určete si konkrétní téma nebo oblast zájmu, na kterou se v podcastu zaměříte.
Výběr specifického oboru dá vašemu podcastu jasný cíl a směr. Je také pravděpodobnější, že se vám podaří vybudovat si silné a věrné publikum.
Váš obor nemusí být příliš specifický, ale měl by být dostatečně zaměřený, abyste mohli snadno hovořit o tématech, která s ním souvisejí. Při výběru oboru přemýšlejte o tom, co vás baví, v čem máte odborné znalosti a o čem by vaše cílové publikum mělo zájem slyšet.
Zjistěte, kdo je ideálním posluchačem vašeho podcastu, jaká je vaše cílová skupina a kdo by mohl být vaším budoucím publikem.
Určení cílového publika vám pomůže rozhodnout, jakým tématům se budete věnovat, jaký bude formát vašeho pořadu a jak budete svůj podcast propagovat. Při stanovování cílů, kterých chcete dosáhnout, se také vyplatí zvážit, kdo je vaším ideálním posluchačem, takže by to mělo jít ruku v ruce s prvním krokem.
Průzkum vašeho cílového publika znamená využití platforem sociálních médií, služby Google Analytics a průzkumů. Pokud si nejste jisti, kde začít, začněte tím, že se zamyslíte nad tím, koho chcete svým podcastem oslovit a o co by mohl mít zájem.
Rozhodněte se, kde budete podcast hostovat. Vyberte si z různých dostupných hostingových platforem.
Platforma pro hosting podcastů je místo, kde budou vaše zvukové soubory uloženy a distribuovány. Je proto velmi důležité vybrat si spolehlivého hostitele, který vám poskytne potřebné funkce a podporu.
Na výběr je mnoho různých podcast hostingových platforem, proto si udělejte průzkum a najděte tu, která vám bude vyhovovat. Při porovnávání hostitelů berte v úvahu faktory, jako je cena, funkce, snadnost použití a zákaznická podpora.
Zjistěte, co potřebujete k nahrávání epizod podcastu a kde byste mohli toto vybavení najít, abyste si ho mohli koupit.
Chcete-li vytvářet vysoce kvalitní zvukové nahrávky, budete muset investovat do základního vybavení pro podcasting. To nemusí být drahé, ale stojí za to zvážit, co budete potřebovat do začátku.
Zvažte, jaký typ mikrofonu potřebujete a zda chcete v této fázi investovat do dalšího softwaru, nebo až později, až se stanete zkušeným podcasterem. Je také dobré promyslet, kam budete nahrávky podcastu ukládat a jak je budete upravovat.
Před zahájením nahrávání zkontrolujte, zda je vše správně nastaveno a funguje.
Tento krok vám pomůže vyhnout se případným technickým problémům v dalším průběhu. Dá vám také možnost seznámit se s platformou pro podcast a zajistit, aby vše od začátku fungovalo bez problémů.
Vytvořte zkušební epizodu a nahrajte ji na vybraného hostitele, poté si nahrávku zpětně poslechněte, abyste zkontrolovali kvalitu zvuku a zjistili případné problémy. Můžete také požádat přítele nebo člena rodiny, aby si epizodu poslechl a poskytl vám zpětnou vazbu.
Na první nahrávání se připravte tak, že si připravíte hrubý scénář a seznam otázek, na které se můžete zeptat každého, kdo se k vám v pořadu připojí.
Pomůže vám to udržet si při nahrávání přehled a zajistit, aby vaše epizody byly dobře strukturované a plynule navazovaly. Příprava otázek předem je dobrým způsobem plánování, pokud si do pořadu zvete hosty.
Začněte brainstormingem nápadů na témata podcastu, kterým se chcete věnovat ve své první epizodě. Jakmile budete mít několik nápadů, rozpracujte je do podrobnější struktury. Nezapomeňte si ponechat prostor pro spontánnost a diskusi.
Pokud plánujete ve svém pořadu zpovídat hosty, oslovte potenciální respondenty a domluvte si s nimi vhodný čas na rozhovor.
Vyzpovídání některých hostů vám poskytne dostatek materiálu pro vaši epizodu. Naplánování času a data, které vyhovuje všem stranám, znamená, že se při pokusu o kontaktování dotazovaných nesetkáte s žádnými problémy.
Promyslete si, s kým byste chtěli udělat rozhovor a proč. Jakmile budete mít v hlavě několik lidí, oslovte je prostřednictvím e-mailu nebo sociálních médií a navrhněte čas pro rozhovor. Vždy respektujte jejich čas a snažte se být co nejflexibilnější.
Nyní je příprava u konce a je čas vytvořit váš první podcast.
Toto je okamžik, na který jste čekali – čas podělit se o svou vášeň se světem. Nahrání první epizody vám pomůže překonat případnou nervozitu a umožní vám okusit, jaké to je být moderátorem podcastu.
Nastavte si nahrávací zařízení v klidné místnosti a zkontrolujte, zda máte vše potřebné. Vypněte oznámení, proveďte zvukovou zkoušku (nahrávání zvuku), zkontrolujte sluchátka a vstup mikrofonu, otevřete nahrávací software, stiskněte tlačítko nahrávání a uložte zvukové soubory (audio soubory).
Pokud vedete rozhovor v podcastu, měli byste nechat hosta provést stejné kroky před nahráváním jako výše a poté otevřít videokonferenční software a zavolat mu.
Po nahrání epizody je třeba ji doladit.
Následné zpracování vám pomůže vymazat případné chyby, odstranit nepříjemné pauzy a zajistit, aby vaše epizoda plynule navazovala. Je to také dobrá příležitost k přidání případné úvodní podcastové hudby nebo zvukových efektů.
Vezměte nahrávku a otevřete editační software, importujte zvukový soubor, odstraňte všechny nežádoucí úseky, přidejte úvodní podcastovou hudbu/zvukové efekty (nepovinné) a poté nový soubor exportujte do vámi zvoleného formátu (např. soubory mp3).
Posledním krokem je zkontrolovat, zda je vaše první epizoda objevitelná, a to tak, že ji zařadíte do různých katalogů podcastů.
Zařazením svého pořadu do populárních katalogů budete moci oslovit zcela nové publikum potenciálních posluchačů, protože lidé budou moci váš podcast najít, když budou hledat související klíčová slova.
Celý proces se liší v závislosti na konkrétním adresáři podcastů, ale obecně platí, že musíte uvést název pořadu, popis podcastu, adresu URL podcastového kanálu RSS, obálku a kategorii.
Posledním krokem je začít podcast propagovat, aby ho lidé našli a poslouchali.
Pokud chcete, aby lidé váš pořad poslouchali a abyste podcast úspěšně spustili, musíte jim dát vědět, že existuje. Marketing vašeho podcastu je nejlepší způsob, jak vytvořit povědomí a vzbudit zájem lidí o to, co nabízíte.
Mezi oblíbené metody patří sociální média – sdílení každé epizody na svých účtech a vytvoření speciální stránky pro váš pořad, oslovení vlivných osobností nebo zasílání článků jako hosté; blogování – napsání synoptického příspěvku nebo příspěvku ve stylu poznámek k pořadu s nejdůležitějšími momenty; rozeslání tiskové zprávy, aby se o vašem novém pořadu dozvěděla média; a reklama, a to jak online (Facebook Ads, Google AdWords), tak offline (sponzoring, veletrhy).
Tip! Využijte software LiveAgent pro podporu sociálních médií a využijte pokročilé automatizace, která zjednoduší komunikaci na vašich účtech sociálních médií. Můžete propojit všechny své kanály a zefektivnit způsob odpovídání na dotazy. Každá soukromá zpráva skončí v jedné schránce. Užitečné, že?
Stanovení cíle, jak je uvedeno v prvním kroku našeho kontrolního seznamu pro založení podcastu, vám pomůže při určování způsobu měření úspěšnosti vašeho pořadu. Poté můžete sledovat metriky v následujících kategoriích, pokud se vztahují k vašim cílům, a z údajů zjistit klíčové poznatky.
Jedná se o nejjednodušší metriku, protože jde o jednoduché číslo, které se v průběhu času zvyšuje (nebo snižuje). Počet odběratelů můžete zjistit ve většině katalogů podcastů a také prostřednictvím své hostingové platformy.
Počet stažení si můžete zobrazit také ve většině adresářů podcastů nebo prostřednictvím hostingové platformy. Toto číslo vám poskytne představu o tom, kolik lidí poslouchá vaše epizody.
Dalším dobrým ukazatelem, který je třeba sledovat, je počet nových odkazů směřujících na vaše webové stránky nebo blog. Pomocí nástroje, jako je Ahrefs, můžete zjistit, kolik nových odkazujících domén odkazuje na váš web.
Chcete-li sledovat, jak často se o vašem podcastu mluví, můžete si nastavit upozornění Google na název pořadu. Tímto způsobem budete upozorněni, kdykoli se o vašem podcastu někdo zmíní online.
Pokud máte webové stránky nebo blog, můžete sledovat počet návštěvníků, kteří na vaše stránky přicházejí z epizod podcastu. Tato metrika vám poskytne představu o tom, jak efektivní jsou vaše marketingové strategie, pokud jde o návrat návštěvnosti na vaše stránky.
Pokud máte pro svůj podcast konkrétní cíl (například generování kontaktů nebo prodej), budete chtít sledovat míru konverze posluchačů. Tato metrika vám ukáže, kolik lidí po poslechu vašich epizod podnikne požadovanou akci.
Dalším dobrým měřítkem úspěchu je počet a průměrné skóre hodnocení a recenzí, které získáváte v adresářích podcastů. Tato zpětná vazba vám pomůže pochopit, co se lidem na vašem pořadu líbí (a nelíbí), abyste mohli provést potřebná zlepšení.
Nejprve se rozhodněte, který z mnoha různých typů podcastů chcete vytvořit a jaký formát bude pro tento druh obsahu nejvhodnější. Zadruhé se ujistěte, že máte pro svůj pořad poutavý název. Dále najděte hostingovou platformu, u které víte, že se lidé budou moci přihlásit k odběru a stahovat vaše epizody. Poté investujte do kvalitního zvukového vybavení a editačních nástrojů, abyste měli jistotu, že váš podcast bude znít profesionálně. Nakonec určete mezeru na trhu, kterou může váš podcast zaplnit, aby se odlišoval od ostatních a vy jste věděli, že má šanci být úspěšný.
Díky tomu, že máte publikum již od začátku, máte k dispozici skupinu posluchačů, kteří se zajímají o to, co chcete říct, což může být pro začínajícího podcastera velkou vzpruhou. Jak již bylo řečeno, podcast můžete začít provozovat i bez publika. Možná jen budete muset zpočátku trochu více pracovat na tom, aby si vás lidé naladili. Pokud nemáte stávající posluchačskou základnu, ze které byste mohli čerpat, zkuste oslovit přátele, rodinu a další potenciální posluchače prostřednictvím sociálních médií nebo online fór, aby se o vašem pořadu dozvěděli.
Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože optimální plán vydávání podcastů se liší v závislosti na tématu podcastu, publiku, které chcete oslovit, a dalších faktorech. Dobrým pravidlem je však vydávat nové epizody alespoň jednou týdně, ne-li častěji. To udrží vaše posluchače zaujaté a budou se vracet pro další obsah.
To se liší podle typu obsahu, který chcete vytvořit. Nakonec je důležité experimentovat a najít to, co pro vás a vaše publikum funguje nejlépe. Mezi nejoblíbenější formáty patří rozhovory, samostatné pořady, diskuse u kulatého stolu a spolupořádané podcasty.
Záleží na vaší cílové skupině, ale základem je, že byste si měli vybrat téma, které je pro vaše posluchače relevantní a zajímavé. Poté musíte vytvářet kvalitní obsah podcastu, který jim pomůže učit se a rozvíjet.
Kontrolní seznam dovedností v oblasti služeb zákazníkům
Jasná komunikace se zákazníky je klíčová v oblasti zákaznického servisu. Dovednosti psaní jsou stejně důležité jako komunikační dovednosti a je třeba věnovat pozornost správnému pravopisu a gramatice. Školení a nástroje, jako kontrola pravopisu a gramatiky, mohou zlepšit vaše schopnosti v obou oblastech.
Zákaznický servis kontrolní seznam kvality volání
Přizpůsobte své komunikaci každému zákazníkovi, poskytujte všechny informace a po hovoru pošlete osobní následnou zprávu. Uzavřete tiket a požádejte o zpětnou vazbu.
Kontrolní seznam nastavení sociálních médií
Kontrolní seznam nastavení sociálních médií je užitečným nástrojem pro manažery sociálních médií a marketéry. Definování cílů na sociálních sítích je důležité pro vytvoření strategie a vytěžení maximum z nich. Výběr nejlepších platforem sociálních médií pro vaše podnikání zahrnuje průzkum cílové skupiny a konkurence. Ověření odpovědností přispěje k udržení silné přítomnosti na sociálních sítích.
Kontrolní seznam vstupní stránky
Tento text radí, jak vylepšit vstupní stránku, aby se na ní návštěvníci snadno registrovali. Doporučuje se použít výrazné a jednoznačné tlačítka s výzvami k akci, které využívají přiměřené barvy a slova jako "získejte" nebo "vyzkoušejte". Důležitá je korektura gramatických a pravopisných chyb a minimalizace matoucího obsahu. Rychlost načítání stránky by měla být optimalizována, aby se zvýšila pravděpodobnost přeměny návštěvníků na zákazníky.
Join our community of happy clients and provide excellent customer support with LiveAgent.
Naše stránky využívají cookies. Pokračováním souhlasíte s využitím cookies, jak je podrobně popsáno v Bezpečnostní zásady a soubory cookies.
Answer more tickets with our all-in-one help desk software. Try LiveAgent for 30 days with no credit card required.
Hello, I’m Andrej. We’re thrilled to invite you to an exclusive software demo where we’ll showcase our product and how it can transform your customer care. Learn how to achieve your business goals with LiveAgent or feel free to explore the best help desk software by yourself with no fee or credit card requirement.
Andrej Saxon | LiveAgent support team